tel. 728 454 634
Firma OSA Warszawa
Jesteśmy do Państwa dyspozycji od
Poniedziałku do Piątku w godzinach od 10:00
do 18:00. Zapraszamy!

Aktualności - Jak wybrać odpowiednią markizę?

Znajdziemy je nad ogródkami przy restauracjach, nad witrynami sklepów, ale także nad domowymi tarasami i balkonami. Markizy, bo o nich mowa, spełniają naraz wiele funkcji, ich popularność wcale nas więc nie dziwi! Jednak by osłona dobrze chroniła przed słońcem i deszczem, a do tego wzbogacała wygląd budynku, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj, wielkość i materiał. Mamy dla Państwa kilka przydatnych rad, jak to osiągnąć.

Po pierwsze: wymiary
Warto zdać sobie sprawę, że markiza wcale nie musi osłaniać całej przestrzeni tarasu czy balkonu – dobrze jest zostawić sobie nieosłonięty obszar, na którym będziemy mogli się na przykład opalać czy po prostu cieszyć ciepłym blaskiem słońca. Zanim zaczniemy mierzyć taras czy balkon, warto poświęcić jeden dzień na obserwację jego nasłonecznienia. Taka inspekcja pozwoli precyzyjnie określić, jak szerokie i jak długie powinno być poszycie, by pozwalało uzyskać optymalne zacienienie.

Jak długie mogą być wymiary markiz balkonowych i tarasowych? To zależy od ich typu. Markizy tarasowe występują w wariantach: z kasetą, z półkasetą i bez kasety. Wysięgi tych pierwszych mogą osiągnąć nawet 410 cm, a szerokość poszycia – nawet 600 cm. Maksymalne wymiary wariantów bez kasety to 410 cm wysięgu i nawet 1200 cm szerokości.

Markizy balkonowe występują w 3 rodzajach: półkasetowym, kasetowym i poręczowym. Maksymalna standardowa szerokość w każdym wariancie to 500 cm, jeśli natomiast chodzi o wysięg, to jego maksymalna długość waha się od 70 cm w typie poręczowym, do aż 180 cm w typie półkasetowym. Powyższe wartości pomogą Państwu zorientować się, jaką powierzchnię możecie uzyskać. Jeśli jednak zdecydujecie się skorzystać z usług firmy OSA, to wymiarem zajmiemy się w ramach zamówienia!

Po drugie: rodzaj
Gdy wiedzą już Państwo, jaką dokładnie część balkonu, tarasu czy okna chcecie zacienić, przychodzi czas na wybór wariantu.

Warianty kasetowe są najbardziej zaawansowane technologicznie – po złożeniu, materiał i ramiona chowają się całkowicie do kasety, dzięki czemu są najlepiej zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych czy też zniszczeniem. Modele półkasetowe są wyposażone w małe zadaszenie, pod którym chowa się zwinięte poszycie. Markizy bez kasety pozostają odsłonięte po zwinięciu, dlatego też na okres zimowy czy przy bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych należy je ściągnąć. Dobrym pomysłem jest zamontowanie ich pod zadaszeniem.

Warto szukać takich ofert, gdzie w cenie produktu zawiera się również napęd do obsługi markizy. To nie tylko znaczne udogodnienie, przyspieszające i ułatwiające rozwijanie poszycia. Dużą zaletą jest też to, że do modelu z napędem można zastosować automatykę pogodową. Dzięki niej materiał sam chowa się lub rozkłada, w zależności od warunków takich jak siła wiatru czy stopień nasłonecznienia.

Po trzecie: materiał poszycia
To chyba najprzyjemniejszy etap wybierania markizy – zwłaszcza dla tych z Państwa, którzy mają zacięcie dekoratorskie. Na początek zwróćmy uwagę na modele koszowe, nie bez powodu kojarzone najbardziej z witrynami sklepowymi czy obiektami użytkowymi. Oprócz ich niewątpliwych zalet, takich jak ochrona przed opadami czy nadmiernym nasłonecznieniem, ten wariant zwykle pełni funkcję reklamową. Na materiał można nanieść nadruk, na przykład z logo danej marki, dodatkowo w ofercie dostępne są różnorodne kształty, dzięki którym dany punkt usługowy można wyróżnić spośród innych na zatłoczonej uliczce. Istotna jest także kolorystyka – osłony mają podkreślać elewację obiektu i nadać jej imponującego wyglądu, dlatego koniecznie postarajmy się dopasować barwę do stylu budynku.

Jeśli chodzi o markizy balkonowe i tarasowe, koniecznie wybierzmy materiał wysokiej jakości, najlepiej impregnowany. Impregnacja zwiększa odporność tkaniny na wilgoć, stanowi także pewną ochronę przed zabrudzeniami – wszystko to sprawia, że poszycie wygląda jak nowe przez długi czas. W kwestii kolorystyki ogranicza Państwa tylko oferta producenta – OSA proponuje prawie 200 wariantów, więc jest z czego wybierać!

Zamiast zakończenia: markizorolety
Ten wariant wyposażony jest w regulowany wysięgnik, dzięki któremu można zmieniać stopień nachylenia poszycia. Sprawdza się przede wszystkim w biurach czy obiektach handlowych – a dzięki szerokiej palecie dostępnych kolorów materiału można go bez problemu dopasować do każdego obiektu. Jeśli więc zależy Państwu na bardziej punktowej osłonie – to nie pomylicie się, wybierając markizorolety!

wróć
ROLETY - PLISY - ZASŁONY ZAMÓW BEZPŁATNY POMIAR