tel. 728 454 634
Firma OSA Warszawa
Jesteśmy do Państwa dyspozycji od
Poniedziałku do Piątku w godzinach od 10:00
do 18:00. Zapraszamy!

Aktualności - Jak dbać o czystość rolet okiennych?

Jak utrzymać rolety w czystości

Rolety to najbardziej powszechny typ osłon okiennych, możemy spotkać je w większości domów i mieszkań, a także w obiektach biurowych czy lokalach komercyjnych. Rolety wewnętrzne wykonane są różnego rodzaju tkanin o rozmaitej fakturze oraz grubości, mogą być również podgumowane. Dlatego też dbanie o ich czystość wymaga różnych, dopasowanych do konkretnego materiału zabiegów. Zanim więc przystąpimy do czyszczenia, warto zapoznać się z treścią instrukcji pielęgnacji i konserwacji rolety dołączonej przez producenta.

Aby utrzymać efektowny wygląd osłony materiałowej należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Prawidłowa pielęgnacja zapewni nie tylko estetykę, ale także bezawaryjność działania mechanizmu rolety.

Odkurzanie

Warto systematycznie usuwać kurz z powierzchni tkaniny, co pozwoli na uniknięcie poważniejszych zabrudzeń – szybko usunięty kurz nie zdąży wniknąć w głąb materiału i nie spowoduje trwałych plam. Najlepiej użyć w tym celu odkurzacza ustawionego na słabym poziomie mocy, z końcówką ze szczotką z włosiem. Inną opcją jest skorzystanie z wałka z papierową warstwą klejącą, który również skutecznie zbiera kurz i powierzchowne zanieczyszczenia.

Mycie

Najlepiej przeprowadzać je za pomocą lekko wilgotnej czystej szmatki, ewentualnie z niewielką ilością delikatnego detergentu. Warto przetrzeć nią również mechanizm rolety, pamiętając przy tym, aby wilgoć nie dostała się do wnętrza kasety, gdyż usunięcie jej stamtąd może wymagać jej rozmontowania

Odplamianie

W przypadku zaplamienia konieczne jest użycie detergentu (np. mydła, płynu do mycia naczyń lub mocno rozcieńczonego odplamiacza). Delikatnie wcieramy go za pomocą miękkiej gąbki, tak, aby nie uszkodzić materiału. Po usunięciu miejscowego zabrudzenia najlepiej jest dodatkowo przetrzeć tym samym środkiem całą powierzchnię rolety. Pozwoli to uniknąć zacieków, które byłyby doskonale widoczne pod światło. Następnie należy dokładnie wysuszyć roletę, przecierając ją suchą i chłonną szmatką, a potem pozostawić tkaninę rozwiniętą aż do całkowitego wyschnięcia.

Jak pielęgnować rolety rzymskie?

Wykonane z mocniejszych, bardziej odpornych materiałów, mogą one być czyszczone chemicznie. Bez trudu można zdemontować tkaninę i oddać ją do pralni chemicznej. Specjalnie dobrane preparaty oraz program prania zapobiegną uszkodzeniu tkaniny, należy jednak pamiętać, że po takim czyszczeniu kolor może delikatnie zblaknąć.

Czego należy unikać?

Podczas czyszczenia rolet materiałowych nie można dopuścić do zamoczenia tkaniny, gdyż nadmiar wilgoci powoduje deformację jej kształtu. W rezultacie roleta nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może również przestać spełniać swoją funkcję. Należy zatem unikać zbytniego zamoczenia tkaniny, stosowane szmatki lub gąbki powinny być jedynie lekko wilgotne.

Nie można również zbyt mocno trzeć zanieczyszczeń, ponieważ może to doprowadzić do miejscowego odbarwienia materiału czy powstania zacieków. Specyfika rolet polega na tym, że materiał nie może być zdeformowany, bo wówczas roleta nie spełnia swojej funkcji.

Nie wolno prać tkaniny rolety w pralce, ani prasować jej żelazkiem (zwłaszcza w przypadku rolet podgumowanych, co może zniszczyć nie tylko roletę, ale również uszkodzić żelazko).
W przypadku zamoczenia, najlepiej jest wysuszyć roletę w pozycji rozwieszonej lub kładąc ją poziomo na płaskiej powierzchni, co zapobiegnie powstaniu zagnieceń.

Rolety zewnętrzne

Na koniec jeszcze kilka słów na temat rolet zewnętrznych. W ich przypadku zadanie jest znacznie łatwiejsze. Co prawda są one bardziej narażone na działanie czynników pogodowych oraz zanieczyszczenia z ulicy, jednak ze względu na wykonanie z metalu, łatwo utrzymać je w czystości przecierając co jakiś czas mokrą szmatką z dodatkiem detergentu (np. płynu do mycia naczyń).

wróć
ROLETY - PLISY - ZASŁONY ZAMÓW BEZPŁATNY POMIAR